مشاوره مالیات بر خانه های خالی

مشاوره مالیات بر خانه های خالی

مشاوره مالیات بر خانه های خالی

بنا به اعتقاد دولت “صاحبان خانه های خالی آنقدر پولدار هستند که خانه های خود را خالی نگه می داند” و این باعث می گردد صاحبان این واحدها، خانه های خود را واگذار یا به اجاره واگذار نمایند. طرح مالیات بر خانه های خالی از سال ۱۳۹۴ در مجلس مطرح و در مرداد ۱۳۹۹ به تصویب رسید.

که از عواقب این طرح، موجب عرضه  بیشتر مسکن در بازار شده و شاید باعث کند شدن نرخ رشد این صنعت نزولی گردد.

مشاوره در خصوص مالیات بر خانه های خالی، توسط گروه مجرب در این موسسه صورت می گیرد، طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:

 • سال اول- معادل شش برابر مالیات متعلقه
 • سال دوم- معادل دوازده برابر مالیات متعلقه
 • سال سوم- معادل هجده برابر مالیات متعلقه

و در مورد واحدهای نوساز پس از ۱۲ ماه و در پروژه های انبوه سازی بعد از ۱۸ ماه از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت، مشمول این مالیات می شوند.

حتما بخوانيد:  وظایف و تکالیف مالیاتی کدامند؟

نکته۱: سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات یک ماه قبل از اتمام مهلت مذکور اخطار را به مالک یا واحد یا به کد پستی محل ارسال نماید.

نکته ۲: نرخ های فوق برای خانه های خالی متعلق به اشخاص حقوقی خصوصی و دولتی به میزان دو برابر می باشد.

نکته ۳: خانه‌ای که ۶ ماه سکنه نداشته باشد، خانه خالی شناخته می‌شود.

اما پیشنهاد مجلس این است که مالک باید به ازای هر واحد مشمول پرداخت مالیات، در سال اول ۵ برابر میزان اجاره، در سال دوم ۱۰ برابر و در سال سوم به بعد هم ۱۵ برابر اجاره را به عنوان مالیات خانه خالی خود بپردازد.

 

4 thoughts on “مشاوره مالیات بر خانه های خالی

 1. رضا says:

  با عرض سلام خدمت اساتید گرامی/ در خصوص پیامک مراجعه به سامانه املاک و اسکان آیا الزام قانونی وجود دارد و در صورت عدم مراجعه چه تبعاتی پیش بینی شده است؟

  • مالیات یار says:

   سلام.
   این موضوع مربوط به وزارت مسکن و شهرسازی است که بصورت بسیار ناقص راه اندازی شده است. بهتر است به موارد همچنینی در حد حداقل ها پاسخ دهید و به اصلاح تمکین نمایید و در هنگام رسیدگی می‌تواند دفاعیات لازم را انجام دهید.

 2. حیدری says:

  سلام واحد مسکونی من بیدلیل خانه خالی بحساب اورده اند و مالیات به ان بسته اند به اداره مالیات مراجعه کردم گفتند در سایت قسمت جریمه عدم پذیرش بزن هر کی میومد همینو مگفتند با وزارت راه و شهرسازی اینترنتی صحبت کردم گفتند به هیات حل اختلاف امور مالیاتی مراجعه کنید گفتم اداره مالیات بودم همچین چیزی نگفتند خلاصه اخرش هیچی

  • مالیات یار says:

   با سلام
   برای حل این مورد ابتدا به سامانه “مالیات من” مراجعه نموده و تیک “این مالیات را قبول ندارم” را زده و در مرحله دوم به سایت سامانه اسکان و املاک مراجعه نموده و تمامی املاک تحت املاک خود را در آن معرفی نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button